Gdańsk staje się Salzburgiem północy za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana

W dniu 20 sierpnia Gdańsk przemieni się w północną odmianę Salzburga. Jest to zasługą Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który uchodzi za najbardziej eleganckie obchody twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. W planach na bieżący rok znajdują się zarówno kameralne koncerty, jak i monumentalne instrumentalno-wokalne formy, a także jedyna w swoim rodzaju inscenizacja opery na świeżym powietrzu oraz jazzowe interpretacje dzieł tego znakomitego kompozytora.

Mozartiana to jedyne tego typu międzynarodowe wydarzenie organizowane na terenie Polski, które oferuje tak unikalną prezentację twórczości Mozarta – zarówno na otwartym powietrzu, jak i w pomieszczeniach nawiązujących do epoki wiedeńskiego klasyka. Rozbudowany program tego niezwykłego festiwalu sprawia, że z roku na rok przyciąga on coraz większą liczbę fanów – wśród nich zarówno mieszkańców Gdańska, jak i turystów odwiedzających Trójmiasto.

Za organizację Mozartian jest odpowiedzialny Polski Chór Kameralny, który obchodzi w tym roku swoje 45-lecie. Inicjatorem tej imprezy jest renomowany dyrygent Jan Łukaszewski, pełniący funkcję dyrektora chóru.