Na VI edycji Forum Wizja Rozwoju odbywającym się w 2021 roku, eksperci omawiali kwestie dotyczące wpływu rządu premiera Jana Olszewskiego na rozwój polskiej gospodarki po 1992 roku. Uczestnicy panelu byli jednomyślni co do tego, że właśnie w czasach Olszewskiego zaczął kształtować się fundament niezależności Polski. Zgodnie z opinią ekspertów, istotność tej suwerenności stała się szczególnie widoczna w kontekście obecnych wydarzeń, takich jak konflikt na Ukrainie, który zdecydowanie wpłynął na sposób myślenia o makroekonomii i geopolityce. Spotkanie o interdyscyplinarnym charakterze moderował Piotr Filipczyk, dziennikarz tygodnika Sieci.
Rząd Jana Olszewskiego, powołany przez Jarosława Kaczyńskiego, miał swoje korzenie w pierwszym demokratycznie wybranym parlamencie od czasów II wojny światowej. W odróżnieniu od wcześniejszych dwóch rządów III Rzeczpospolitej, ekipa Olszewskiego nie była wynikiem porozumienia zawartego z komunistami podczas rozmów przy okrągłym stole. Dzięki temu, uważają eksperci zgromadzeni na Forum Wizja Rozwoju, rząd Olszewskiego mógł odegrać kluczową rolę w dążeniach Polski do pełnej suwerenności i niezależności od wpływów zewnętrznych.
Podczas debaty eksperci wskazywali na różne aspekty pozytywnego wpływu rządu Jana Olszewskiego na polską gospodarkę i rozwój kraju. Istotne znaczenie miała stabilizacja kraju oraz początek tworzenia podstaw ekonomicznych, które doprowadziły do wzrostu gospodarczego i umocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Omówiono również kwestie związane z wykorzystaniem środków unijnych oraz rozwojem sektorów przemysłu i usług, które zaowocowały długofalowymi korzyściami dla polskiej gospodarki.