Flaga Ukrainy zastąpiona flagą województwa pomorskiego na magistracie w Gdyni

We wtorkowy poranek, z dachu ratusza w Gdyni, a dokładniej z siedziby magistratu położonej przy ulicy 10 Lutego, usunięto flagę Ukrainy. Symbolika ta zdobiła budynki od chwili, gdy konflikt na wschodzie naszego kraju rozpoczął się. Akt ten miał miejsce pod dyktando prezydent miasta Gdyni – Aleksandry Kosiorek.

Kosiorek postanowiła, iż flagi ukraińskie zostaną zastąpione przez flagi reprezentujące województwo pomorskie. Czas wybrany na to działanie nie jest przypadkowy. Prezydent tłumaczy, że obecnie mamy do czynienia z miesiącem kaszubskości i w ten sposób pragnie podkreślić więzi Gdyni z regionem Pomorza oraz otwartość na współpracę z innymi samorządami.

Jednakże, jak podkreśla sama Aleksandra Kosiorek, ten gest jest również symbolem tego, że miasto Gdynia nosi w sobie dziedzictwo kaszubskie. Prezydent zapewnia, że decyzja o usunięciu flagi Ukrainy nie oznacza braku wsparcia dla uchodźców. Miasto nadal będzie je wspierać, jednak ten ruch ma na celu podkreślenie autonomii Gdyni i jej powrotu do korzeni samorządowych.