Ekspansja Kolei Czeskich: Więcej pociągów do Polski planowanych na 2024 rok

Według ogłoszonych planów, w 2024 roku, sieć międzynarodowych połączeń oferowanych przez Koleje Czeskie ma zyskać na obszarze. Docelowo, spółka zamierza uruchomić większą liczbę tras prowadzących do Polski. Wśród obiecywanych rozwiązań transportowych znajdują się m.in. cztery codzienne kursy pomiędzy Pragą a Gdynią. To oznacza, że podróż z czeskiej stolicy do polskiej nadmorskiej miejscowości zajmie nie więcej niż 9 godzin.

Ostatnie lata pokazały, iż Polacy coraz bardziej przyciągają turystów z Czech. Kampanie promocyjne przeprowadzone w 2023 roku przez Polską Organizację Turystyczną na terenie Czech zaowocowały znacznym wzrostem wydatków czeskich turystów na podróże do Polski – były one o ponad jedną trzecią wyższe niż rok wcześniej. Takie zmiany zaobserwowano zarówno w dużych aglomeracjach o bogatym dziedzictwie historycznym, jak i w mniejszych miastach nad Bałtykiem. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Polską, Koleje Czeskie planują rozszerzyć swoją ofertę o nowe trasy, m.in. do Wrocławia i Gdyni.

Zarząd Kolei Czeskich pod przewodnictwem Michała Krapineckiego, prezesa zarządu i dyrektora generalnego, deklaruje chęć dalszego poszerzania oferty połączeń międzykrajowych na 2024 rok. Celem jest wspieranie rozwoju relacji biznesowych oraz promocja zrównoważonej turystyki międzynarodowej za pośrednictwem transportu ekologicznego. Dodatkowo, Koleje Czeskie planują wzmocnić istniejące połączenie do Polski przez Bogumin o dwa nowe kursy – do Krakowa i Wrocławia. Rok później oferta ma zostać poszerzona o cztery pary pociągów kursujących na trasie Praga – Gdynia, poprzez Wrocław.