Dzień Niepodległość Białorusi – na Urzędzie Miasta wyświetlono Flagę Niepodległej Białorusi!

W czwartek 25 marca cała Polska pokazała swoją solidarność z narodem białoruskim. W ten dzień przypadał Dzień Wolności Białorusi  i z tego powodu budynki w całej Polsce zaświeciły się na biało-czerwono-biało, czyli w barwach flagi niepodległej Białorusi. Gdynia także pragnęła uczcić ten dzień i okazać swoje wsparcie Białorusinom, dlatego budynek Urzędu Miasta został również podświetlony. 

Historia flagi Białorusi

Biało-czerwono-biała flaga została historycznie przyjęta w 1918 roku. Obecnie jest symbolem wykorzystywanym opozycjonistów walczących w Białorusi. W tym roku przypadała 103. rocznica niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej, to okazja szczególnie ważne dla Białorusinów ze względu na ostatnie wydarzenia. Dlatego   w budynek Urzędu Miasta Gdyni od strony al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej. Jako był symbol wsparcia społeczeństwa białoruskiego, które przeciwstawia się reżimowi oraz walczy o wolną i demokratyczną Białoruś.

Gdynia solidarna z Białorusinami!

Wyrażenie solidarności z Białorusią nawet w ten symboliczny sposób, dodaje otuchy nie tylko Białorusinom mieszkającym w Polsce, ale też tym walczącym w kraju. Dlatego Gdynia przy każdej okazji stara się pokazać swój sprzeciw przeciwko prześladowaniom protestujących Białorusinów, którzy tak długo walczą o to, aby ich Państwo stało się prawdziwie demokratyczne.

Gesty solidarności płynęły tego dnia do Białorusi z całego świata i Gdynia dołączyła do nich. Prezydentowi Gdyni Wojciechowi zależało na tym, żeby pokazać, że gdynianie z całego serca wspierają walkę o niepodległą Białoruś. Pierwsze takie akcje solidarności w Gdyni rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku. Wtedy odbył się  performance przeciw przemocy Łukaszenki przeciwko protestującym. Wszystkie wydarzenia w ramach akcji „Stop przemocy wobec narodu Białorusi” mają zwrócić uwagę na ogrom przemocy, jakiej każdego dnia doświadczają mieszkańcy Białorusi, od strony reżimy Łukaszenki, nie tylko w czasie protestów na ulicach, ale przez cały czas.

Jeden komentarz w temacie “Dzień Niepodległość Białorusi – na Urzędzie Miasta wyświetlono Flagę Niepodległej Białorusi!

Comments are closed.