Drony na celowniku – gdyńska firma Advanced Protection Systems SA tworzy innowacyjne systemy antydronowe

To, co niedawno było owocem wyobraźni twórców filmów science-fiction, teraz staje się codziennością. Drony, które zyskały miano jednego z symboli konfliktu na Ukrainie, są wykorzystywane do precyzyjnej destrukcji dróg, sprzętu wojskowego oraz innych celów militarnej i cywilnej natury. W efekcie, przyczyniają się do wielotysięcznych strat w liczebności armii po obu stronach konfliktu. Wobec tego, kluczowym aspektem w walce staje się ochrona przed tymi sterowanymi zdalnie urządzeniami. Taką ochronę zapewnia gdyńska firma Advanced Protection Systems SA.

Specjaliści z Gdyni pracują nad tworzeniem nowatorskich systemów antydronowych o nazwie SKYctrl. Podstawą tych systemów są autorskie radary FIELDctrl 3D MIMO. Cechą wyróżniającą te urządzenia jest nie tylko zdolność do wykrywania i klasyfikacji, ale także śledzenia, a przede wszystkim – neutralizowania dronów. To możliwe dzięki zastosowaniu szeregów technologicznych rozwiązań, w tym między innymi sztucznej inteligencji. System antydronowy jest w stanie rozpoznawać latające urządzenia i klasyfikować je, a nawet odróżniać od ptaków.

Advanced Protection Systems SA jest nie tylko producentem tych innowacyjnych systemów, ale także właścicielem technologii. Technologia ta jest już wykorzystywana w praktyce na całym globie do zabezpieczania strategicznych punktów militarnych oraz ważnych lokalizacji cywilnych.