"Dar Pomorza" – żaglowiec polska duma odzyskuje blask dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta

Od dawna żaglowiec „Dar Pomorza” stanowił symbol polskiego dumy narodowej. Przez lata swojej aktywnej służby, odbył aż 105 rejsów, podczas których okrążył Ziemię i przemierzył legendarny przylądek Horn, zdobywając zwycięstwa w regatach. Dzisiaj jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdyni, które przyciąga wielu turystów. Teraz „Dar Pomorza”, dzięki wsparciu finansowemu z budżetu miasta, ma szansę odzyskać swój dawną chwałę. Kwota przeznaczona na ten cel wynosi 64 000 zł.

Historia „Daru Pomorza” rozpoczęła się już wiele lat temu. Jest on jednym z najcenniejszych pamiątek polskiego morskiego dziedzictwa. Jego wodowanie miało miejsce w październiku 1909 roku w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu, gdzie początkowo służył jako statek szkolny „Prinzess Eitel Friedrich” pod niemiecką banderą. Po I wojnie światowej, jako część reparacji wojennych, został przekazany Francji. W 1929 roku, dzięki zebranym funduszom przez Komitet Floty Narodowej na Pomorzu, polska społeczność miała możliwość jego odkupienia. Po przeprowadzonym remoncie w Nakskov, w 1930 roku w Gdyni poświęcono go i podniesiono na nim polską banderę. Od lat 30. aż do lat 80. XX wieku był on elementem Polskiej Marynarki Handlowej. W tym czasie na pokładzie „Daru Pomorza” kształciło się wielu studentów Szkoły Morskiej w Gdyni, których liczba przekroczyła 13 tysięcy. Jego ostatni rejs szkolny miał miejsce 15 września 1981 roku, po czym rozpoczęła się nowa era w jego historii.

Po przeprowadzonym remoncie i ukończeniu wszelkich formalności, statek otrzymał drugą szansę na życie 27 maja 1983 roku, kiedy to oficjalnie stał się statkiem-muzeum. Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca pozwala na bliskie zetknięcie się z warunkami panującymi na pokładzie dla marynarzy i oficerów. W zabytkowych pomieszczeniach takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały pamiątki świadczące o burzliwej historii żaglowca i jego załóg.