Statek-muzeum „Dar Pomorza” zasłużenie cieszy się reputacją jednego z najpopularniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionego okresu wakacyjnego, blisko 39 tys. odwiedzających pokonało próg tej polskiej fregaty. Jej „brat bliźniak”, statek „Sołdek” cumujący przy nabrzeżu Ołowianki w Gdańsku, nie ustępował jej popularnością, przyciągając 37 tys. zwiedzających.
Trójmasztowy „Dar Pomorza”, dumnie górujący na morzu już od 114 lat, jest symbolem polskiego dziedzictwa morskiego i stanowi integralną część miejskiego pejzażu Gdyni. Wchodząc na pokład i do wnętrza statku, zwiedzający mogą osobiście doświadczyć warunków, w jakich żyli i pracowali polscy marynarze oraz kadra oficerska.
Zabytkowe pomieszczenia „Daru Pomorza”, takie jak salon komendanta, mesa, szpital czy stanowiska sterowe są domem dla artefaktów, które dokumentują bogatą historię żaglowca i jego załóg. Wyjątkowym miejscem na pokładzie jest kabina, której aranżacja odwołuje się do sylwetki znanej postaci – Karola Olgierda Borchardta, słynnego pisarza i kapitana żeglugi wielkiej – podkreśla dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.