Czy Gdynia i Gdańsk zostaną zalane? Naukowcy kreślą przyszłość w ciemnych barwach!

Tematem zajęła się organizacja non-profit Climate Central, zajmująca się analizą średniego poziomu wód w zależności od zmieniającej się temperatury. Analizy i symulacja komputerowa nie pozostawiają złudzeń. Gdańsk i Gdynia mogą znaleźć się pod wodą!

Interaktywna mapa, jaką stworzyła organizacja Climate Central pokazuje jak przy obecnej wiedzy oraz poziomie zanieczyszczenia klimatu, będzie zmieniać się świat. Nie ominie to również nadmorskich miejscowości w Polsce. Najgorzej ma być w Gdańsku, gdzie pod wodą może znaleźć się ulica Długa oraz okolice Bazyliki Mariackiej. Drugim miejscem, gdzie może być problem, jest Śródmieście w Gdyni.

Wszystko przez emisję gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie. Wraz z tym wskaźnikiem rośnie również poziom morza, które to może zalać sporą część obecnie suchych terenów.

Organizacja Climate Central zrzesza naukowców i dziennikarzy naukowych, którzy badają wpływ zmian klimatycznych na przyszłe dziesięciolecia. Ich prognozy są jednymi z najdokładniejszych na świecie.