Chińska stocznia nadaje imię "Gdynia" jednemu z największych kontenerowców na świecie

Imponujący kontenerowiec, wyprodukowany w chińskiej stoczni w Dalian dla globalnego operatora żeglugowego OOCL, otrzymał nazwę „Gdynia”. Jednostka ta jest jednym z najpotężniejszych statków kontenerowych na świecie z ładownością przekraczającą 24 tysiące TEU i tradycyjną nośnością wynoszącą 215 tysięcy ton. Kontenerowiec o nazwie OOCL „Gdynia” będzie obsługiwał trasę żeglugową pomiędzy Dalekim Wschodem a Europą, z planowanymi przystankami w Gdańsku.

Nazwa „Gdynia” została uroczyście nadana jednej z największych jednostek kontenerowych na świecie podczas ceremonii w stoczni COSCO KHI Ship Engineering, położonej w chińskim Dalian. Miasto to ma swoje miejsce w księgach historii pod dawną rosyjską nazwą Dalnij, a niedaleko niego znajdowała się słynna baza carskiej floty – Port Artur. Stocznia wykonała zamówienie dla firmy Orient Overseas Container Line z Hongkongu, znanej globalnie jako serwis kontenerowy OOCL. W roku 2020 postanowiono zamówić całą serię dwunastu statków, z których OOCL „Gdynia” jest szóstą jednostką.

– Poprzez wprowadzenie tej serii nowoczesnych statków, wyposażonych w najnowocześniejsze technologie i ekologiczne innowacje, stopniowo modernizujemy flotę OOCL. Jest to odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i społeczeństwa dotyczące oszczędzania energii i zmniejszania emisji CO2. Demonstruje to również determinację OOCL, by być na czele rozwoju sektora. Spoglądając w przyszłość, zgodnie z filozofią „Take it personal” naszej firmy, będziemy nadal reagować na dynamicznie rozwijający się rynek i oferować naszym klientom jeszcze lepsze, bardziej ekologiczne i kompleksowe usługi – powiedział Teddy Fung, dyrektor ds. handlu w OOCL podczas ceremonii.