Były burmistrz Debrzna skazany na rok więzienia za zlecenie podpalenia domu

Sąd Rejonowy w Tucholi podjął decyzję o skazaniu byłego burmistrza Debrzna na rok bezwarunkowego pozbawienia wolności. W sprawie, którą rozpatrywała sędzia Magdalena Kunter-Kwiatkowska, oskarżonym był były włodarz miasta. Sąd nie miał najmniejszych wątpliwości, że to on zlecił podpalenie domu byłego przewodniczącego rady miejskiej.

Zdarzenia, które doprowadziły do postawienia aktu oskarżenia, miały miejsce w 2015 roku. Były burmistrz Debrzna został już wcześniej skazany za próby zastraszania Zdzisława Marka, dawnego przewodniczącego Rady Miejskiej Debrzna. Zaiste, groźby miały zakończyć się tylko wtedy, gdy były burmistrz mógłby wrócić do pracy w Urzędzie Miejskim w Debrznie lub Starostwie Powiatowym w Człuchowie. Wszystko dlatego, że przegrał wybory samorządowe.

Za nakłanianie do zastraszania i nielegalne posiadanie broni oraz amunicji, dawny włodarz miasta został skazany już na karę rocznego i ośmiomiesięcznego więzienia, jednak z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. Zakończenie tego okresu próby przypada na 30 listopada 2023 roku. Dodatkowo, został on ukarany grzywną w wysokości 10,5 tysiąca złotych.

W tym samym wyroku sędzia z Człuchowa uniewinnił byłego burmistrza Debrzna od zarzutu nakłaniania do podpalenia domu Zdzisława Marka. To właśnie ten element sprawy został później rozpatrzony przez Sąd Rejonowy w Tucholi, który wydał wyrok skazujący.