Artyści pochodzący z Gdyni

Sztuka od wieków towarzyszy człowiekowi. Potrafi wzruszyć, doprowadzić do łez, śmiechu. Przekazuje emocje. Można do niej zaliczyć malarstwo, kino, muzykę, książki, teatr. Z tymi właśnie dziedzinami związali swoje życie ludzie, których chcemy Wam zaprezentować.

Byli już sportowcy, więc teraz zapraszamy na wpis poświęcony artystom, którzy urodzili się w Gdyni.

Pierwsza osoba związana będzie z muzyką. Chcemy przybliżyć Wam postać Marzeny Komsty, urodzonej w 1970 roku. Jest to kompozytorka, obecnie mieszkająca we Francji. Swoje kształcenie muzyczne rozpoczęła w Polsce. W latach 90. wyjechała za granicę, gdzie kontynuowała naukę. Tam też została doceniona i wyróżniona licznymi nagrodami. Tworzy muzykę nie tylko instrumentalną, z wykorzystaniem znanych nam wszystkich instrumentów, ale także poszukuje nowych brzmień, w muzyce elektronicznej. Zasłynęła nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej i Azji, a zwłaszcza w Japonii.

Ciekawą osobą jest także Zuzanna Dolega. To artystka, która urodziła się w 1990 roku. Prawdopodobnie jest jedyną osobą w Polsce, która w swoich dziełach wykorzystuje technikę pirografii, czyli wypalania w podłożu, najczęściej po prostu papierze. Artystka tworzy głównie abstrakcje. Wynika to z faktu, że jest to tworzenie ogniem, nad którym nie da się zapanować. Jej prace z pewnością są unikalne. Nie możliwe jest uzyskanie za pomocą tej techniki dwóch takich samych obrazów. Poza używaniem pirografii, stworzyła także serię kolaży, wykonanych ze zdjęć rodzinnych. Brała udział w licznych wystawach i konkursach. Obecnie związała się z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nie mogło zabraknąć w tym wpisie Anny Przybylskiej. Choć nie ma jej już nami, na zawsze związała się z Gdynią. To tutaj narodziła się, ale także i umarła. Pozostanie w pamięci jako aktorka. Zadebiutowała w filmie pod tytułem „Ciemna strona Wenus”, znana z seriali takich jak „Złotopolscy” czy „Daleko od noszy”.

Innymi artystami, którzy pochodzą z Gdyni, są między innymi Nergal, czyli Adam Darski, czy Jacek Fedorowicz, dziennikarz i felietonista.