Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski: Pierwsi Polacy, którzy przepłynęli jezioro Windermere

Wielki sukces osiągnęli niedawno Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski z Gdyni, którzy są zaliczani do światowej elity pływaków ekstremalnych. Ci dwaj utalentowani sportowcy, którzy regularnie trenują w Tri-Team w Rumi, zdobyli prestiżowy tytuł pierwszych Polaków, którzy przepłynęli wpław jezioro Windermere – największe jezioro na terenie Anglii.

Jezioro Windermere jest położone w malowniczej południowo-wschodniej części regionu znanej jako Kraina Jezior, lub Lake District, leżącego w hrabstwie Kumbria. To imponujące jezioro rozciąga się na długość 18 kilometrów, ma szerokość jednego i pół kilometra i głębokość aż 68 metrów.

Historia tego niesamowitego osiągnięcia Aleksandry Kabelis i Piotra Biankowskiego rozpoczęła się w piątek 30 czerwca. O godzinie 5 rano sportowcy zaczęli swój wyjątkowy wysiłek w miejscowości Waterhead. Choć pierwotnie mieli to zrobić dzisiaj, to prognozy meteorologiczne przewidujące zbliżającą się burzę skłoniły ich do przyspieszenia swoich planów.

Obaj pływacy spędzili w chłodnej wodzie jeziora Windermere aż 6,5 godziny. Tyle czasu zajęło im dotarcie do drugiego brzegu jeziora, znajdującego się w miejscowości Lakeside. Podczas tego wyzwania musieli zmierzyć się nie tylko z własnym zmęczeniem, ale również z trudnymi warunkami atmosferycznymi.