Absolwentka gdyńskiej filmówki doceniona za granicą

Film „Wskrzeszenie” Luizy Budejko z Gdyńskiej Szkoły Filmowej bierze udział w wielu festiwalach na całym świecie, gdzie zdobywa pozytywne recenzje. Tym razem przyszedł czas na największy festiwal filmów krótkometrażowych. 

Oprócz udziału w trwającym właśnie Busan Inter-City Film Festival, który odbywa się w Korei Południowej, film Luizy Budejko “Wskrzeszenie” wybiera się na największy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Ameryce Łacińskiej – Shorts México. To już 17. edycja tego meksykańskiego festiwalu, który potrwa do 30 września.

Udział w takim prestiżowym wydarzeniu to nie tylko docenienie reżyserki i filmu, ale również wspaniała promocja dla Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz samej Gdyni. Festiwal Shorts Mexico przyciąga bowiem licznych gości z obu Ameryk. W tym roku zaprezentowane zostanie ponad 1 000 filmów z 65 krajów. Projekcje odbywają się w 30 miejscach – kinach w całym Meksyku i na popularnych platformach cyfrowych jak np. FilminLatino, czy UNAM Film Library. 

Kilka słów o filmie i reżyserce 

„Wskrzeszenie” to historia 10-letniej Magdy, która traci młodszego brata. Wskutek tragedii ojciec pogrąża się w głębokim żalu, a jej matka jest oschła i niedostępna. Aby poradzić sobie z całą sytuacją, dziewczynka postanawia ożywić Marcela. Czy uda jej się to zrobić? 

Luiza Budejko jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła również Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy oraz Akademię Muzyczną na wydziale instrumentalnym w klasie oboju. Przez lata była związana z Ogniskiem Teatralnym Haliny i Jana Machulskich. Reżyserowała krótkie formy teatralne, etiudy fabularne, filmy dokumentalne i teledyski.