Wybrane tytuły przygotowane na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, z pominięciem popularnych twórców

Początkowy brak znanych tytułów takich jak Holland, Koszałka, Szumowska i Matuszyński w konkursie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przyciąga uwagę. Wybrano 16 filmów na prestiżowy festiwal w Gdyni, który odbędzie się w tym roku. Zaskakująco, większość wybranych filmów skupia się na tematyce historycznej.

Film „Kosa” Pawła Maślony poświęcony jest postaci Tadeusza Kościuszki, przedstawionej w nowym świetle. Również „Raport Pileckiego”, dzieło Krzyszofa Łukaszewicza i Leszka Wosiewicza, jest innym niewątpliwie znaczącym tytułem. Filmy te stanowią nieodłączny element około połowy wybranych obrazów, koncentrujących się na faktach historycznych. Jest też wiele filmów osadzonych w czasie PRL-u, takich jak „Figurant” Roberta Glińskiego, który opowiada historię esbeka śledzącego Karola Wojtyłę, czy „Imago” autorstwa Olgi Hajdas.

Lista obejmuje również najnowsze produkcje filmowców takich jak Sławomir Fabicki („Lęk”), Jan Holoubek („Doppelhanger. Sobowtór”), Dorota Kędzierzawska („Sny pełne dymu”) i Jan Kidawa-Błoński („Różyczka 2”). Znajdziemy tu również kolejną animację od Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – „Chłopi”, a także film fabularny stworzony przez znanego animatora Piotra Dumałę – „Fin del Mundo”.