Wkroczenie w fazę produkcji fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP

Rozpoczyna się etap realizacji programu „Miecznik”, który obejmuje budowę nowych, wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, lokalizowanej w Gdyni, poinformowali dzisiaj o zakończeniu procesu klasyfikacji projektu technicznego tych zaawansowanych jednostek. 16 sierpnia ma miejsce symboliczne zapoczątkowanie budowy pierwszego okrętu poprzez wypalenie blachy.

Dokładne dane na temat uzbrojenia jednostek stają się coraz bardziej dostępne. Cezary Cierzan, dyrektor departamentu technologii morskich Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., opisuje główne atuty nowych fregat: „Nasze jednostki będą wyposażone w skomplikowany system obrony walki powietrznej. Projekt zakłada możliwość obsługi trzech warstw rakiet o zasięgu od 25 do ponad stu kilometrów.”

Okręty będą dodatkowo wyposażone w dwa poziomy artylerii lufowej oraz system walki radioelektronicznej. Na pokładzie znajdować się mają również liczne zakłócacze rakiet przeciwnika, skierowanych potencjalnie w ten okręt oraz flary mogące zmylić nieprzyjacielskie urządzenia. Na wyposażeniu pojawią się też liczne sensory i radary zdolne do wykrywania celów powietrznych na odległość do 400 kilometrów oraz autoelektronika z głowicami autoelektronicznymi.

Design okrętu przewiduje również możliwość prowadzenia walk podwodnych. Wykorzystywane w tym celu będą sonary do wykrywania okrętów i torped przeciwnika oraz zwalczania okrętów podwodnych. Fregaty zostaną także wyposażone w rakiety woda-woda o zasięgu do dwustu kilometrów.

„To jest najnowocześniejsza broń dostępna na rynku, a nawet często jest to coś więcej. Na przykład radar ścianowy, który planujemy zamontować, nie został jeszcze nigdy wcześniej wyprodukowany” – dodaje Cezary Cierzan.