Symbole Gdyni

Przypominasz sobie syrenkę z herbu Warszawy? A może na myśl przyszły Ci poznańskie koziołki? Każde większe miasto ma swoje symbole, z którymi jest kojarzone.

Specjalnie dla Ciebie omówimy symbole Gdyni. Być może dobrze je znasz, ale czy wiesz też co oznaczają poszczególne elementy?…

Omawianie symboli miasta musimy rozpocząć od najważniejszego z nich, czyli herbu. Stworzył go gdyński artysta, Leon Staniszewski, który w 1946 roku wygrał ogłoszony konkurs.

Herb ma czerwone tło, na którym widnieją dwie złote ryby, odwrócone do siebie, przebite srebrnym mieczem, którego jednak ostre zakończenie nie jest widoczne. Co to oznacza? Już tłumaczymy ? Miecz na czerwonym polu nawiązuje do Marynarki Wojennej (jak wiemy te odziały są nierozłączne z morzem), i jej proporca. Ma to symbolizować odwagę mieszkańców Gdyni broniących Morza Bałtyckiego. Ryby oczywiście mają jeszcze bardziej podkreślić bliskość morza. Symbolizują dawną wieś rybacką, która później przekształciła się w Gdynię, jaką znamy dzisiaj.

Mała ciekawostka ? Warto tutaj także wspomnieć, że w Gdyni występuje jeszcze jeden herb. Nie jest to jednak symbol miasta, a dzielnicy, konkretnie Chyloni. Jest to niezwykły przykład, ponieważ w Polsce niezbyt często spotykamy herby dzielnic.

Kolejnym symbolem miasta jest oczywiście flaga. Znajdziemy ją na budynku Urzędu Gminy. Jest także używana i podnoszona podczas ważnych uroczystości państwowych. Jej autorem jest Józef Jezierski. Została zatwierdzona w 1994 roku. Flaga posiada 2 kolory, biały i turkusowy. Symbolizują one niebo i morze. Przewaga należy do bieli. Na turkusowym polu, znajduje się biały, poziomy pasek. To z kolei symbolizuje przybój fali morskiej. Na fladze nie mogło zabraknąć także herbu, który widoczny jest w lewej części.

Zarówno herbu jak i flagi nie można w żaden sposób zmieniać ani modyfikować.

Ostatnim symbolem jest logo. Podobnie jak herb, zostało wybrane w konkursie. Używane dopiero od 2000 roku. Widzimy na nim żagle, a także napis „Gdynia moje miasto”. Zazwyczaj zobaczymy je na różnego rodzaju gminnych gadżetach, materiałach promocyjnych i reklamowych.

Logo jest raczej używane tylko do promocji miasta, natomiast herb i flaga muszą być traktowane z należytym szacunkiem. Przed użyciem wszystkich tych znaków należy zwrócić się do Prezydenta Miasta z oficjalną prośbą o możliwość ich wykorzystania. Należy tam podać szczegóły, kiedy i jak chcemy ich użyć.