Remont fontanny na skwerze Kościuszki w Gdyni: Wymiana zniszczonych płytek i uzupełnienie braków

Nadchodzący poniedziałek, po weekendzie, przyniesie ze sobą start prac remontowych dotyczących fontanny lokalizowanej na gdyńskim skwerze Kościuszki. W trakcie prowadzenia wszelkich napraw, wodna atrakcja będzie nieczynna. Celem prac jest wymiana uszkodzonych płytek i uzupełnienie tych, które zaginęły.

Zaplanowane prace remontowe mają swoje rozpoczęcie w nadchodzący poniedziałek i potrwają aż do środy. Przez ten czas, z uwagi na prowadzone działania, fontanna nie będzie dostępna dla mieszkańców i turystów. Naprawa jest elementem regularnych prac utrzymaniowych.

Najbardziej zniszczone fragmenty płytek zostaną usunięte i zastąpione nowymi, a pozostałe luki po brakujących zostaną odpowiednio uzupełnione. Wykonawca prac na początku tygodnia wyłączy fontannę, aby po całkowitym wyschnięciu przystąpić do remontu. Zmiany dotyczyć będą płytek znajdujących się wewnątrz fontanny.

Wszystkie prowadzone prace są dokonane z pełnym poszanowaniem wytycznych konserwatora zabytków. Dokładnie określone są specyfiki takie jak rodzaj czy kolor płytek gresowych, które mają zostać wymienione.

Fontanna na skwerze Kościuszki to najstarszy tego typu obiekt w Gdyni i jedno z najbardziej popularnych miejsc w mieście, łatwo rozpoznawalne przez mieszkańców i turystów. Jej unikalny design, przedstawiający betonowe „kielichy” o różnej wysokości, jest dziełem Łukasza i Bolesława Rogińskich. Stworzona w latach 70., pierwotnie prezentowała się w intensywnym, turkusowym kolorze. W 2013 roku przeszła jednak metamorfozę – jej dawne pokrycie zastąpiono stonowanym odcieniem nadmorskiego piasku, a zieloną mozaikę zmieniono na szklane płytki subtelnie odbijające słoneczne światło.