Rynek powierzchni biurowych w Polsce zaczyna powoli się ożywiać. Po wybuchu pandemii wiele firm, w wyniku wprowadzonych obostrzeń, zmuszonych zostało do pracy zdalnej. Ta niecodzienna sytuacja na rynku spowodowała masowe renegocjacje umów związanych z wynajmem powierzchni biurowych. Brakowało też chętnych do ich zakupu. Początek 2021 roku nie przyniósł znaczącej poprawy, ale masowe szczepienia i znoszenie kolejnych obostrzeń, przyczyniły się do lekkiego ożywienia rynku. I choć sytuacja pandemiczna jest wciąż niepewna, to stopniowo wzrasta zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. I jest z czego wybierać.
Rosnące zasoby powierzchni biurowych
Choć rynek powierzchni biurowych nie rozwija się tak prężnie, jak przed pandemią, to jednak jego zasoby wciąż rosną. W ostatnich miesiącach, w całym kraju oddano do użytku nowe obiekty biurowe, a liderem na rynku jest Warszawa, w której zakończono aż 12 inwestycji o tym charakterze. Nowe biurowce powstały też w innych miastach, znacząco zasilając rynek powierzchni biurowych o dostępne od ręki, nowoczesne lokale. W pierwszej połowie 2021 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych oddano ogółem do użytku kilkanaście obiektów, w tym niezwykle atrakcyjne powierzchnie biurowe w Gdyni.
Kilka projektów jest jeszcze w realizacji, a finalizacja ich budowy jest w dużej mierze uzależniona od aktualnej sytuacji panującej na rynku nieruchomości. Normą stało się to, że nie wszystkie nowo wybudowane obiekty biurowe znajdują od razu najemców. Aktualny, średni współczynnik pustostanów wynosi już 13,4% i w większości regionów jest o kilka procent wyższy, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Analitycy ostrzegają jednak, że utrzymujący się na aktualnym poziomie popyt na nieruchomości przeznaczone na biura może doprowadzić do spadku ilości nowych inwestycji. Zachodzące w kolejnych latach zmiany w koniunkturze gwałtownie zwiększą zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, co przyczyni się do powstania luki podażowej. Rozpoczęta teraz inwestycja w biura, może więc za parę lat okazać się strzałem w dziesiątkę.
Rynek powierzchni biurowych w Trójmieście
Trójmiasto to duża aglomeracja miejska, która zajmuje czołowe miejsce na rynku biurowym w Polsce. Szacuje się, że znajduje się tam około 700 tys. m2 powierzchni biurowej, z czego najwięcej lokali przeznaczonych na biura jest zlokalizowanych przy głównej arterii komunikacyjnej, łączącej trzy główne miasta aglomeracji. Rejon ten jest powszechnie nazywany Centralną Dzielnicą Biznesu. W tym roku oddano także do użytku nowoczesny kompleks biurowo-usługowy położony w Gdańsku. Palio Office Park A oferuje aż 16 tys. m2 powierzchni użytkowej. Ale biura to nie tylko Gdańsk. Na najemców czekają także atrakcyjne powierzchnie biurowe w Gdyni. Są one położone w niezwykle prestiżowych lokalizacjach, w samym centrum miasta, a jednocześnie wśród zieleni oraz w niewielkiej odległości od morza. Ich niewątpliwą zaletą są konkurencyjne stawki wynajmu, znacznie niższe od tych, obowiązujących w Gdańsku.
Atrakcyjne obiekty z rynku wtórnego, idealne na powierzchnie biurowe
Gdynia to miasto o ogromnym potencjale. Bliskość morza, niewielkie bezrobocie, bardzo dobre warunki życia, jak również liczne inwestycje trwające w mieście sprzyjają powstawaniu nowych firm, a tym samym poszukiwaniu dogodnych lokalizacji do ich funkcjonowania. Inwestorów poszukujących atrakcyjnych cenowo budynków na sprzedaż, które niewielkim kosztem można przekształcić na nowoczesne powierzchnie biurowe, powinny zainteresować oferty z rynku wtórnego.
Jakiś czas temu Orange ruszył z projektem „Drugie życie budynków”. Jego celem jest wykorzystanie istniejącej zabudowy i uświadomienie uczestnikom rynku nieruchomości, jaki potencjał w tym drzemie. Obiekty wystawione na sprzedaż przez firmę telekomunikacyjną jeszcze niedawno wykorzystywane były przez nią na własne potrzeby. Część z nich służyła jako biura. Budynki oferowane przez Orange są położone w najbardziej poszukiwanych przez najemców lokalizacjach Gdyni. Wystarczy je wyremontować i nieco zmodernizować, aby zyskały nowe życie. Zespół specjalistów tej firmy służy pomocą inwestorom zainteresowanym zakupem nieruchomości. Nie tylko fachowo doradzą, jaki obiekt najlepiej wpasuje się w potrzeby klienta, ale także pomogą przy sfinalizowaniu transakcji.