Dramatyczne wydarzenie w Gdyni: Zatrucie tlenkiem węgla dotknęło dwóch mieszkańców

W Gdyni doszło do niebezpiecznego zdarzenia, kiedy to dwie osoby padły ofiarami zatrucia czadem. Monitoring stężenia tego śmiertelnie groźnego gazu wykazał, że przekracza on założone progi bezpieczeństwa. Na miejsce skierowany został Zespół Ratownictwa Medycznego, a ta sytuacja stanowi już 56. interwencję strażaków w kontekście uwolnienia czadu na terenie województwa pomorskiego.

Informacja o incydencie z tlenkiem węgla w Gdyni trafiła do strażackiego centrum dowodzenia w niedzielne popołudnie 4 lutego.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie o zdarzeniu związanym z tlenkiem węgla w jednorodzinnym domu parterowym położonym przy ulicy Okrężnej 25 w Gdyni – przekazał brygadier Łukasz Płusa, pełniący funkcję rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. – Nasze pomiary wykazały, że stężenie tlenku węgla w powietrzu wyniosło 250 ppm. Niestety, skutkiem tego zdarzenia były dwie osoby poszkodowane: 24-letni mężczyzna oraz dziewczyna jeszcze niepełnoletnia.

Wśród jednostek biorących udział w operacji ratunkowej była jedna ekipa Państwowej Straży Pożarnej, która wspierała działania Zespołu Ratownictwa Medycznego. W obecnym sezonie grzewczym, liczącym się od 1 października 2023 roku, to już 56. taka interwencja. Na szczęście do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych, ale aż 32 osoby doświadczyły podtrucia czadem. Liczba poszkodowanych wzrosła o dwie osoby, jeśli uwzględnić najnowsze zdarzenie w Gdyni.