Analiza finansowa klubu Arka Gdynia na podstawie raportu "Finansowa pierwsza liga"

W wyniku współpracy Grant Thornton i Pierwszej Ligi Piłkarskiej powstał raport „Finansowa pierwsza liga”, który dokładnie analizuje sezon 2022/23. Wśród zgromadzonych w nim danych, klub Arka Gdynia zanotował budżet rzędu prawie 14 milionów złotych. Z tego zaś kwoty, znacząca część, bo blisko 8 milionów, została przeznaczona na wynagrodzenia. Znajduje się tam również informacja, że każdy zdobyty punkt kosztował klub około 170 tysięcy złotych. Co warto zauważyć, to taka sama średnia kwota wpływała do klubu od jednego sponsora spośród całkowitej liczby 43. Przedstawione dane mogą stanowić cenny materiał do dyskusji na temat jakości zarządzania żółto-niebieskimi.

Pierwszy raz w historii, Grant Thornton wspólnie z Pierwszą Ligą Piłkarską udostępnił publicznie raport pt. „Finansowa pierwsza liga”. Raport obejmował okres od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023 i bazował na danych udostępnionych przez kluby biorące udział w sezonie 2022/23 Fortuna 1 Ligi. Wyjątkiem była drużyna Bruk-Bet Termalica Nieciecza, która odmówiła udostępnienia swoich danych i tym samym nie została uwzględniona w zestawieniu.

Na tle trwającej dyskusji dotyczącej jakości zarządzania w klubie Arka Gdynia, raport dostarcza kilka istotnych danych finansowych. Powinny one służyć jako podstawa do dalszej debaty na temat odpowiedzialności za obecną trudną sytuację finansową klubu, która skutkuje między innymi koniecznością ograniczenia wypłat dla zawodników.