23. edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Gdyni

Millennium Docs Against Gravity to wydarzenie, które przyciąga zarówno miłośników dokumentalistyki, jak i tych, którzy pragną zgłębiać ważne problemy współczesnego świata. Nadchodząca, 23. edycja festiwalu, odbędzie się w dwóch formatach: od 8 do 17 maja 2026 roku w kinach oraz online od 19 maja do 1 czerwca tego samego roku. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko prezentuje filmy dokumentalne, ale również odpowiada na aktualne wyzwania globalne poprzez swoje różnorodne sekcje tematyczne.

Nowe perspektywy na palestyński konflikt

Jedną z nowych sekcji festiwalu jest „Wszystkie oczy na Palestynę”, która ma na celu przybliżenie widzom skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w regionie. Filmy prezentowane w tej sekcji ukazują codzienne życie Palestyńczyków w obliczu nieustającego konfliktu, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje nadzieja na lepsze jutro. To poruszające spojrzenie na realia życia w cieniu zagrożeń i niepewności.

Ojcowie i synowie: przekraczanie stereotypów

Innym istotnym tematem jest sekcja „W imię ojca i syna”, która bada dynamikę relacji między ojcami a synami. Ta część festiwalu skupia się na dekonstruowaniu stereotypów związanych z męskością, które przez lata wytworzyły dystans między pokoleniami mężczyzn. Filmy w tej sekcji oferują głęboką analizę intymności rodzinnej, starając się zrozumieć i przezwyciężyć istniejące bariery emocjonalne.

Oczekiwanie na kolejne niespodzianki

Organizatorzy Millennium Docs Against Gravity obiecują, że to dopiero początek zapowiedzi. W najbliższym czasie można spodziewać się kolejnych informacji na temat programu festiwalu, które z pewnością wzbudzą jeszcze większe zainteresowanie i przyciągną szeroką publiczność.

Źródło: Urząd Miasta Gdyni