Inwestycja warta 1 mld zł w modernizację polskiej floty morskiej: budowa specjalistycznego okrętu "Ratownik"

Rozpoczęcie prac nad budową okrętu „Ratownik” stanowi istotny etap w procesie modernizacji polskiej marynarki wojennej. Całość inwestycji, przekraczającej sumę 1 miliarda złotych, jest symbolicznym krokiem ku ulepszeniu naszych sił morskich. Oficjalne zawarcie umowy na realizację tego ambitnego projektu miało miejsce 27 grudnia, a ceremonia odbyła się w Gdyni. Efektem końcowym będzie powstanie wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej, której głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa marynarzom służącym na pokładach okrętów – zarówno podwodnych, jak i nawodnych.

Jak podkreśla Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, Minister Obrony Narodowej, „Ratownik” to nowoczesny okręt wielozadaniowy, którego misją jest niesienie pomocy tym, którzy znajdą się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. – To jedna z największych inwestycji, na którą przeznaczono ponad miliard złotych. Planujemy, że cały program zostanie zrealizowany do roku 2029. Według naszych założeń, prace nad cięciem blach powinny rozpocząć się dokładnie rok po podpisaniu umowy, czyli dzisiaj, a stępka powinna zostać położona dwa miesiące później – wyjaśnia.

Minister Kosiniak-Kamysz podkreśla również, że budowa „Ratownika” to początek kolejnego ambitnego projektu marynarki wojennej – programu Orka, który zakłada budowę nowych okrętów podwodnych.